NEDEN ATLAR?

 • İnsanları önce enerji seviyesinde tarar, sonra duygularını algılar, ardından da beden dilini okurlar. Atların karşısında -mış gibi yapmak imkansızdır.
 • İletişime geçmek için kişinin içi ile dışının tutarlı ve farkındalığının da anda olmasını talep ederler.
 • Yan yana geldiğiniz anda kimin lider olacağı sorusuna cevap ararlar ve karşılarındakinin liderlik vasıflarını test ederler.
 • Öğrenmeye açık ve insanlara yardımcı olmaya isteklidirler. Avcı olmadıklarından saldırgan değillerdir.
 • Son derece gelişmiş sürü bilinçleriyle takım dinamikleri ve liderlik konusunda model oluştururlar.

Dünya üzerinde 50 milyon yıldan beri varlıklarını sürdüren bir tür olarak atların, en azından sürdürülebilirlik konusunda, biz insanlardan daha başarılı oldukları kesindir.

Biz insanların çoğunun, güce, iletişime, liderliğe, paylaşıma, duygulara ve hayata dair şu anda sahip olduğumuz, öne çıkardığımız, değer ve bakış açılarının, artık gezegenimiz üzerinde bir 1000 yıl daha yaşamamıza izin vermeyecek olduğu da fark etmeye başladığımız bir olgu. Bu nedenle atların, en başta sürü ve liderliğe dair değer ve stratejilerini öğrenip, modellememiz gerekiyor.

İçteki duyguları hiçe saymayan, dış görünüşün kendisini kandırmasına izin vermeyen, iletişim ve paylaşmayı her şeyden önde tuttuğu halde özgün benliğinden taviz vermeyen, kendi sınırlarını korurken başkalarının sınırlarına da saygı gösteren, yaşadığı her anın, geçmişte veya gelecekte değil, gerçekten orada olarak farkına varan ve karşısındakinden de bunu bekleyen, esnekliği ile değişime anında adapte olabilen, etrafına dair verileri sadece düşünsel süreçlerle değil sezgileriyle de algılayabilen ve insana göre kat be kat güçlü olmasına rağmen bir o kadar da affedici ve şefkatli olan hayvanlardır atlar.

Tüm bu özellikleriyle hem bizlere örnek olan hem de işbirliği için bizlerden de aynı şeyi bekleyen atlar, davranışlarıyla iç dünyamıza ayna tutarak farkındalığımızı yüksek oranda arttıran öğretmenlerdir.

Eğitim ve koçluk seanslarında yardımlarından faydalanıyor olmamızın en önemli nedenlerinden biri de, sebebini asla bilemeyeceğimiz bir şekilde, biz insanları, olabileceğimizin en iyisi olmamız konusunda zorlamaya gönüllü olmalarıdır.

 • “İlk kez atlar ile bir tecrübem oldu. Yönetici olarak bana kattıklarının yanında içimdeki duyguyu ortaya çıkartmayı öğrendim ve bunun tüm hayatımı etkileyeceğinin farkına vardım.”Murat Tanyel, Globelink Unimar

  Murat Tanyel, Globelink Unimar
 • “Kendinizi keşfetmek için çok değişik bir yaklaşım. Bu konudaki geri bildirim ve bilgiyi de tarafsız, önyargısız birisinden, bir attan alıyorsunuz. Yıllardır merak ettiğiniz ama bir türlü gerçekleştiremediğiniz bir deneyimi, atlarla birlikte olmayı da beraberinde yaşayınca, tadına doyum olmuyor. Adrenalin seviyesi de çok tatminkar.”Tanju Akçagüner, Toyota

  Tanju Akçagüner, Toyota
 • “Atların hassasiyetinin bu kadar yüksek olduğunu bilmiyordum ve öğrendim. Kendi içimde var olan duyguları da açığa çıkarmamı sağladı. Bunun üzerinde çalışıp, içimde yerleştirmem lazım, teşekkürler.”Neslihan Çelebisoy, L’oreal

  Neslihan Çelebisoy, L’oreal