KİMLER YAPIYOR?

Sevgi D. Saybaşılı

Eğitmen, yazar ve yaşam koçudur. Ayrıca At Destekli Yaşam Koçluğu unvanına da sahiptir. Kurucu ortağı olduğu Starseed Training & Consultancy eğitim ve danışmanlık şirketi bünyesinde kişi ve kurumlara kişisel gelişim temelli İletişim, Koçluk, Hikayecilik ve At Destekli Kişisel Gelişim ve Liderlik eğitim ve seminerleri veren Sevgi D. Saybaşılı, Tamer Dövücü’den aldığı NLP Practitioner ve Erickson Coaching International’dan aldığı Yaşam Koçluğu ve Takım Koçluğu eğitimlerinin yanı sıra kendi hayatında da deneyimlediği atların iyileştirici gücünden başka insanların da faydalanması amacıyla yurtdışına gitmiş ve Epona onaylı yaşam koçu Kathy Pike’tan “Equine Experiantial Learning & Coaching Facilitator” eğitimi ile “The Dance of Authenticity Through the Wisdom of the Horse” eğitimlerini almış, yine ileri düzey onaylı Epona eğitmeni Sharon Bringleson ile atlar ve enerji alanları üzerine “Medicine Wheel” çalışmalarına katılmıştır. Ardından, Tao of Equus ve Power of the Herd kitapları yazarı ve atlarla yapılan eğitim alanının öncülerinden Eponaquest kurucusu Linda Kohanov’dan “Harnessing the Invisible: A Transformational Approach to Leadership, Innovation, and Authentic Community Building” liderlik eğitimi ve “The Power Behind Non-Violence – Horse Sense for Challenging Times” atlarla gücün temsili eğitimleri almıştır.

En büyük hedefi insanların özgün benliklerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak ve atların insanlara kişisel gelişim, şifa ve terapi alanlarında da faydalı olduğunun Türkiye’de de tanınması ile kabulünü sağlayarak bu olağanüstü varlıklara yeni bir yaşam alanı açmak olan Sevgi, at destekli koçluk, öğrenme ve özgün liderlik programlarını başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Kocaeli, Bursa gibi şehirlerde sürdürmekte, Truva ve At Dünyası dergileri ile www.atlarlakocluk.com isimli sitesinde bu konuları tanıtıcı yazılar yazmaktadır. Sevgi, Koçluk Platformu Derneği ve TurkishWin üyesidir.

Sevgi D. Saybaşılı
Sevgi D. Saybaşılı
Çağatay Saybaşılı
Çağatay Saybaşılı

Çağatay Saybaşılı

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, öğrenciliğinde çalışarak elde etmeye başladığı “Hard Marketing” deneyimini, Japon Tobacco Int.’da başka bir sektöre taşıma imkânı bulmuş, ayrıca bu şirketteki Satış Müdürlüğü pozisyonuyla da 5 yıla yakın bir süre saha ve yöneticilik konusunda deneyim kazanmıştır.

Saha tecrübeleri ve aldığı eğitimlerin sonucu olarak “satış”ın üründen ve hatta şirketten bağımsız bir süreç sergilediğini, sonucu getirenin her zaman insan faktörü olduğunu keşfi ile kendini iletişim, dil kalıpları, davranışın psikolojik boyutları konularında eğitmeye başlamıştır. Tamer Dövücü’den aldığı eğitimlerle 2003 yılında NLP Practitioner, 2004 yılında NLP Master Practitioner yetkinliklerini kazanmış ve bireysel terapilere başlamıştır.

Satışın eğitim yönüne daha fazla eğilebilmek amacıyla kariyerine PBG’de devam etmeyi uygun görmüştür. Pepsi Co.’da 4.5 yıl bulunduğu Eğitim Müdürlüğü pozisyonunda öncelikle tüm saha satış ekibinin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi,  gerekli eğitimlerin oluşturulması, verilmesi ve sonuçlarının takibinden ve saha denetimlerinden sorumlu olmuştur. Bu doğrultuda “Ziyaretin 8 Adımı”, “Satış Teknikleri” , “İtiraz Karşılama” eğitimlerini geliştirmiş ve vermiştir. Ayrıca hem satış yöneticilerine hem de Genel Müdürlük çalışanlarına “NLP ile İletişim” ve “Etkili Geribildirim” eğitimleri vermiştir.

Bu dönemde Comprehensive Coaching U Inc. – The Coaching Institute ‘dan Yaşam Koçluğu ve Kurumsal Koçluk sertifikaları almış ve Pepsi Türkiye’nin satış ve genel müdürlük eğitimlerini yeni bir koçluk programı ile temellendirerek, şirket içi koçluk modelini planlamış, uygulamaya koymuş ve bunu destekleyen atölye çalışmalarını yönetmiştir. Bu doğrultuda satış ekibine de “Satış Koçluğu” eğitimleri vermiştir.

Mart 2010 tarihinden itibaren serbest olarak çalışmalarını sürdüren Çağatay Saybaşılı, kurucu ortağı olduğu Starseed Training & Consultancy bünyesinde, havacılık, perakende, medikal, hizmet gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren ulusal ve çokuluslu firmalar için düzenlediği eğitimlerde 3000’in üzerinde katılımcıya satış, koçluk, takım olma ve iletişim eğitimleri vermiştir.

Koçluk Platformu Derneği üyesi olan Çağatay, 10 yıldır, sürekli yeni yöntemler ekleyerek geliştirdiği yaklaşımlarla gerçekleştirdiği, 1500 saatin üzerinde bireysel çalışma ve yönetici koçluğu yapmış, kurumların yanı sıra bireylerin gelişimlerine de büyük katkı sağlamış ve yaşamlarında pozitif yönde kalıcı değişiklikler yapmalarına yardımcı olmuştur.

 

Daha fazla bilgi için: www.starseed.com.tr  –  www.atlarlakocluk.com

  • “Çok keyifli bir eğitimdi. İnsana farklı hissettiren, kişinin kendi iç sesini dinlemesini sağlayan, huzur dolu bir eğitimdi.”Ozan Yıldız, Özgörkey

    Ozan Yıldız, Özgörkey
  • “Çok değişik bir deneyimdi. Eminim çok daha fazla farkındalıklarla buradan ayrılabilirdim, daha fazla zaman olsaydı. Ama şu 1 günlük zamanda, kendi iç yolculuğum içinde doğru ve iyi hissettiren yolda olduğumu, tarafsız, yargısız, önyargısız bir varlık – at – aracılığıyla yeniden keşfetmem, doğrulamam bana mutluluk verdi. Bu eğitimi paylaşacağım ve çevremdeki arkadaşlarımın yararlanmasını çok çok istiyorum.”Shirli Ender Büyükbay

    Shirli Ender Büyükbay